کاربردها و مزایای لوله های مسی در صنایع مختلف

کاربردها و مزایای لوله های مسی در صنایع مختلف، شاید ده‌ها سال است که از لوله‌های مسی به عنوان خطوط آبرسانی در خانه‌ها استفاده می‌شود. شما احتمالاً این نوع لوله را زیر کابینت یا زیرزمین خود دیده‌اید و با شکل آن‌ها آشنا هستید. لوله‌های مسی معمولاً در صنعت ساختمان برای خطوط آبرسانی و خطوط مبرد در سیستم های HVAC (گرمایش، سرمایش و تهویه هوا) استفاده می‌شوند. با ما همراه باشید تا با کاربردها و مزایای این لوله ها بیشتر آشنا شوید.

کاربرد لوله مسی

موارد زیر از مهم‌ترین کاربردهای لوله‌ی مسی هستند:

تهویه مطبوع و سرمایشی گرمایشی

مس با داشتن ویژگی‌هایی مثل مقاومت بالا، عملکرد حرارتی عالی، مقاومت در برابر خوردگی و شکل‌پذیری بسیار بالا باعث شده که لوله‌های مسی در تهویه‌ی محیط، مفید واقع شوند. از طرف دیگر، این لوله نیز در سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی، تهویه‌ی هوا و برودت، کاربرد دارد.

همچنین، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی لوله‌های مسی باعث شده که مصرف‌کنندگان، بدون در نظر گرفتن قیمت بالای آن، از لوله‌ی مسی در لوله‌کشی، گرمایشی، سرمایشی و سایر سیستم‌های مکانیکی استفاده کنند.

سیستم انتقال آب خانگی

مس، دارای خواص ضد میکروبی طبیعی است و به از بین بردن باکتری‌های مضر کمک می‌کند و همچنین از رشد باکتری‌ها و لجن، داخل لوله‌ها جلوگیری می‌کند؛ بنا بر این، گزینه‌ی بسیار مناسبی برای آبرسانی محسوب می‌شود. از طرف دیگر، این لوله‌ها هنگام قرارگرفتن در معرض آب گرم، گرم می‌شوند و گرم می‌مانند. این موضوع به نگه داشتن آب گرم در دمای ثابت، هنگام عبور آب از لوله‌های خانه، کمک شایانی می‌کند.

مصرف در گاز پزشکی

از لوله‌های مسی در سیستم‌های بیمارستانی هم استفاده می‌شود، مثل سیستم گازهای پزشکی. مس، مانع از رشد میکروبی در سیستم‌های گازی شده و در برابر نفوذ نیتروژن، اُکسید نیتروژن، دی‌اُکسید کربن یا سایر گازها نیز مقاوم است؛ بنابراین، باعث می‌شود که هنگام مراجعه به پزشک، دندانپزشک یا بیمارستان، گازهای پزشکی تمیز و خالص باشند.

آبپاش‌های آتش نشانی

لوله‌های مسی، مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند؛ بنا بر این، از آن‌ها در سیستم‌های اطفاء حریق استفاده می‌شود. همچنین، این لوله‌ها در برابر گازهای سمی، تجزیه نمی‌شوند و در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی نیز مقاوم هستند و می‌توانند به راحتی در شرایط آتش‌سوزی، آبپاشی کنند.

پخش سوخت

از لوله‌های مسی با قطر کم و جنس نرم که قابلیت خم‌شدن دارند، در  توزیع گاز طبیعی برای مجموعه‌های مسکونی و غیر مسکونی و یا پخش بنزین استفاده می‌کنند. انعطاف‌پذیری مس، باعث می‌شود که در مسیر‌های طولانی نیز قابلیت نصب داشته باشند.

انتقال سیالات سنگین

لوله‌های مسی، با توجه به خاصیت‌شان در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها صنایع نفتی و گازی ، برای سیستم‌های سوخت‌رسانی و … استفاده می‌شوند.

مزایای استفاده از لوله مسی

با توجه به موارد گفته شده، می‌توان به این نتیجه رسید که لوله‌های مسی دارای مزایای زیادی هستند. مهم‌ترین مزایای لوله‌ی مسی عبارتند از:

  • مقاومت بالا، اتصال و شکل‌دهی آسان باعث شده تا این لوله‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه باشند و نصب راحت و کم هزینه‌ای داشته باشند.
  • سبک‌بودن مس باعث شده تا حمل‌و‌نقل آسان و نصب کم‌دردسری داشته باشد.
  • لوله‌های مس با انعطاف‌پذیری بالا، حذف زانویی‌ها و اتصالات را ممکن ساخته است.
  • لوله‌ی مسی آتش نمی‌گیرد و ضد زنگ و است و در اثر مجاورت با گازهای سمی، دچار تجزیه نمی‌شود؛ به همین دلیل، در آبپاشی حین آتش‌سوزی هم استفاده می‌شود.
  • لوله‌های مسی، مقاومت عمری در برابر تخریب های UV، خوردگی و آسیب‌های مکانیکی دارند.
  • ویژگی مهم لوله‌های مسی، قابلیت بازیافت آن‌هاست که باعث شده تا بارها از آن‌ها استفاده شود.
  • از دیگر مزایای لوله‌ی مسی می‌توان به اتلاف گرمای بسیار پایین و‌ انتقال حرارت بالا اشاره کرد.
  • لوله‌ی مسی ظاهری مناسب و زیبا دارد و این موضوع باعث می‌شود که در فضای داخلی و خارجی از آن استفاده شود.