آشنایی با گسکت ها، نحوه عملکرد و کاربردهای آن

گسکت یک عنصر اساسی در بسیاری از فرآیندهای تولید است که در انواع و کاربردهای مختلفی در دسترس است. مواد سازنده آن ها براساس کاربرد آن ها متفاوت است و می توان آن ها را در اتومبیل ها، قطارها، هواپیماها، قایق ها، تجهیزات برقی، پمپ ها و بسیاری موارد دیگر یافت. با ما همراه باشید تا شما را بها این عنصر اساسی آشنا کنیم.

گسکت یا واشر یک شی الاستومری است که فضای خالی بین دو سطح را پر می کند. این تجهیزات ها تقریبا در تمام صنایع از جمله فرآوری مواد غذایی، پتروشیمی، دارویی، آب و گاز استفاده می شوند. به بیان ساده گسکت یک مهر و موم مکانیکی است که فضای بین دو یا چند سطح را جهت آب بندی پر می کند. واشرها برای جلوگیری از نشت در اتصالات تحت فشار مورد استفاده قرار می گیرند. این عنصر انعطاف پذیر به دلیل عملکردی که دارد می تواند برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار بگیرد که رایج ترین آن ها آب بندی است.

گسکت ها معمولا از مواد مختلفی ساخته می شوند که برخی از آن ها شامل موارد زیر هستند:

 • لاستیک
 • چوب پنبه یا کاغذ
 • فلز
 • مس
 • فوم

نحوه عمکلرد گسکت

برای دریافت عملکرد درست از گسکت ها، باید به طور کافی در میان اتصالات فشرده شوند تا موجب از بین رفتن هرگونه نشتی شوند. علاوه بر این، آن ها با جدا کردن سطوح از هم از سایش آن ها و ایجاد اصطکاک در قسمت های متحرک جلوگیری می کنند. زمانی که از گسکت به صورت الاستومری یا عایق استفاده می شود باید از موادی ساخته شده باشد که به راحتی تغییر شکل یافته و هر گونه فضای خالی را پر کند.

گسکت ها در بیشتر اوقات از ترکیب موادی مانند فلز نرم و یا گرافیت انعطاف پذیر ساخته می شوند. برای آب بندی دقیق، این واشرها با فشار بیشتری بین سطوح قرار می گیرند.

کاربرد گسکت ها

نوع واشر هایی که در اتصالات مختلف استفاده می شوند به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر می شود:

 • دما: مواد سازنده آن باید به گونه ای باشد که در برابر دمای بالا مقاومت کند.
 • فشار: نوع گسکت باید به گونه ای انتخاب شود که در برابر میزان بالایی از فشار مقاومت کند.
 • مقاومت در برابر خوردگی: در هنگام تماس با مایعاتی که از آن استفاده می شود یا در معرض محیط زیست نباید در آن خوردگی ایجاد شود.
  مانند مقاومت در برابر مواد شیمیایی یا اسیدها
 • استحکام: واشر باید قادر به تحمل تمام حرکاتی باشد که به دلیل تغییر دما و فشار ممکن است رخ دهد.
 • در دسترس بودن: واشر باید به راحتی قابل تهیه و تعویض باشد.
 • هزینه: خرید واشر نباید هزینه زیادی را به اشخاص تحمیل کند.

هشت ویژگی مهم در هر گسکت برای رسیدن به این هدف و عملکرد ایده آل باید داشته باشد، عبارت است از:

 1. عدم نفوذ پذیری: گسکت نباید پس از اتصال تحت فشار داخلی یا خارجی متراکم شود تا به بهترین نحو از نشت جلوگیری کند.
 2. تراکم پذیری: واشر باید تحت فشار متراکم شده و نواقص اتصالات را برطرف کند.
 3. مقاومت در برابر نازک شدن: گسکت در هنگام اعمال نیرو و دما نباید ضخامت خود را از دست دهد. این موضوع باعث می شود فضای بین اتصالات باز شده و پیچ ​​و مهره ها شل شوند که در نهایت سبب ایجاد نشت می شود.
 4. انعطاف پذیری: اگر چه اتصالات در محل گسکت به طور معمول ثابت هستند اما تحت تاثیر دما و فشار کمی حرکت ایجاد می شود. گسکت باید قادر به جبران چنین حرکاتی باشد.
 5. مقاومت شیمیایی: گسکت باید در برابر خوردگی ها و تاثیرات مواد شیمیایی مقاومت کند.
 6. مقاومت در برابر دما: واشر باید قادر به تحمل اثرات حداکثر و حداقل دما در طی فرآیند و دمای جوی خارجی و داخلی باشد.
 7. تعویض آسان: واشر پس از استفاده به راحتی قابل جدا شدن است.
 8. ضد خوردگی: واشر نباید باعث خوردگی فلنج شود.