مزایای لوله‌های بتنی نسبت به سایر انواع لوله‌ها با وجود سنگینی و شرایط سختی که لوله‌های بتنی برای حمل و نصب دارند، اما ارزان‌تر بوده و مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر فشارهای داخلی دارد. ضمن اینکه با دوام زیاد و مقاومت بالا در برابر خوردگی همچنان یکی از گزینه‌های اصلی برای لوله گذاری فاضلاب‌ها محسوب می‌شود.

لوله بتنی برای جمع آوری فاضلاب و آب باران مناسب هستند. این لوله ها در سایزها و ابعاد مختلفی ساخته می شوند و دارای دو نوع لوله بتنی ساده و لوله بتنی مسلح هستند. در این مقاله قصد داریم شما را با مزایای لوله های بتنی، انواع آن و روش های ساخت آن آشنا کنیم.

مزایای لوله‌های بتنی نسبت به سایر انواع لوله‌ها

  • با وجود سنگینی و شرایط سختی که لوله‌های بتنی برای حمل و نصب دارند، اما ارزان‌تر بوده و مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر فشارهای داخلی دارد.
  • ضمن اینکه با دوام زیاد و مقاومت بالا در برابر خوردگی همچنان یکی از گزینه‌های اصلی برای لوله گذاری فاضلاب‌ها محسوب می‌شود.

 

انواع لوله‌های بتنی

لوله بتنی در دو نوع ساده و مسلح ساخته می‌شود. بتن مسلح ترکیبی از سیمان، سنگدانه و آب است که در آن فولاد جایگذاری شده است. قطر لوله‌های بتنی ساده در ایران محدود به 600 میلی‌متر است با این حال این نوع، تا قطر 900 میلی‌متر هم قابل تولید است.

معرفی لوله های بتنی مسلح

تولید لوله‌های بتنی مسلح از سایز 400 آغاز شده و تا 2400 میلی متر ادامه دارد. لوله بتنی مسلح به روش ویبره پرس تولید می‌شود که در آن دستگاه‌های سیمپلکس، مولتی پلکس و جیگر در سایزهای مختلف تولید می‌شود. لوله بتنی از جنس بتن و میلگرد است که تعداد میلگردها در آن بر اساس کلاس لوله، دسته بندی می‌شود.

مسلح ‌سازی لوله بتنی مسلح

مسلح سازی لوله بتن، با استفاده از لوله فولاد صورت می‌گیرد که در آن، لوله فولاد به صورت سیم‌های به هم پیوسته و میلگرد در بتن قرار گرفته است. به این ترتیب، بتن و فولاد در کنار هم از تنش‌ها مقاومت می‌کند. در هنگام جابه جایی و نصب که امکان آسیب و صدمه وجود دارد، این سیم‌های مسلح و میلگردها به میان می‌آیند. 

روش‌های ساخت لوله های بتنی

لو‌له های بتنی به دو روش پرسی و یا ویبره ساخته می شوند که درباره هرکدام از این روش ها توضیحات کوتاه و مختصری را خواهیم داد تا کمی با روش ساخت آنها آشنا شوید.

یکی از روش هایی که لو‌له های بتنی را می سازند این است که بتن را در درون قالب می ریزیم تا قالب تماما پر شوند و بعد آن ها را خارج می کنین و در جایی مناسب قرار می دهیم تا خشک شود.

یکی دیگه از راه های دیگر ساخت لو‌له های بتنی این است که بتن هایی که به شکل خمیر است را داخل لو‌له هایی که در حال چرخش هستند و کمی هم شیب دارند می ریزند و بتن هایی که دانه های درشت تری دارند به پایین می ریزنذپد و بتن های ریزتر به دیواره لو‌له می چسبند و بعد دانه های درشت هم دوباره می چرخند و دوباره به دیواره های لو‌له می چسبند.

یکی دیگر از روش های ساخت لوله های بتنی این است که بتن را داخل قالب های فولادی ریخته و آب و هوای اضافه بتن را با مکش بیرون بکشیم تا لوله ها شاخته شوند.